Duyurular

25/08/2022 08:00

Marmaray Hafta Sonu 01.30’a Kadar Hizmet Verecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmaray’da 26 Ağustos’tan itibaren hafta sonu seferlerinin 01.30’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Gebze-Halkalı parkurunda saat 06.00 ile 23.00 saatleri arasında işletmecilik yapıldığı anımsatılarak, gelen yoğun talep üzerine 26 Ağustos’tan itibaren hafta sonu Marmaray seferlerinin 01.30’a kadar uzatıldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Marmaray’da cumayı cumartesiye bağlayan ve cumartesiyi pazara bağlayan gecelerde 30’ar dakikalık aralıkla, Gebze’den Halkalı’ya son sefer saati 01.20 olarak, Halkalı’dan Gebze’ye son sefer saati 01.28 olarak planlandı. Gebze’den kalkan son sefer 03.08’de, Halkalı’dan hareket eden son tren de 03.16’da varış istasyonuna ulaşacak. Marmaray’da Pendik- Ataköy arasında 150, Halkalı-Gebze arasında 137 tren olmak üzere toplam 287 sefer yapılırken gece ilave 10 adet seferle hafta sonlarında sefer sayısı 297’ye çıkarıldı.  Diğer taraftan 23 Mayıs 2022 tarihinde hizmete konan Halkalı-Bahçeşehir banliyö trenleri ile Marmaray’ın son durağı olan Halkalı istasyonuna aktarma yapılabiliyor.”

Marmaray bugüne kadar 747 Milyondan Fazla Yolcuya Hizmet Verdi

76 kilometre uzunluğunda, 43 istasyona sahip Marmaray ile Gebze-Halkalı hattında seyahat süresinin 108 dakikaya düştüğü belirtilen açıklamada, günde ortalama 492 bin yolcuya hizmet veren Marmaray’da bazı günlerde yolcu sayısı 648 bine kadar ulaştığı kaydedildi.

Marmaray’da 24 Ağustos 2022 tarihine kadar toplam 747 milyonu aşkın yolcuya hizmet verildiği vurgulan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “2022 yılında Marmaray ile yaklaşık 157 milyon yolcu taşınması hedefleniyor. Marmaray, Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz ulaşımı sağlamasıyla yalnızca İstanbul’un kent içi ulaşımını desteklemekle kalmıyor yüksek hızlı treni kullanan yolcuların Avrupa yakasına seyahatlerini sağlıyor. ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin önemli bir ayağı olan Asrın Projesi Marmaray, yük taşımacılığının da kesintisiz olarak yapılmasını sağlayarak denizyolu aktarmasını ortadan kaldırıyor, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlıyor. Marmaray Boğaz Tüp Geçişi’nden bugüne kadar 2 bin 90 yük treni geçerken, bu trenlerden 1096’si Avrupa yönüne, 994’si ise Asya yönüne geçti.”

25/08/2022 08:00

 

 

 

KAMUOYUNU DUYURU

Bugün, bazı gazete ve internet haber sitelerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklı bilgilerle Marmaray Hattı’nda ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7,00 TL ücret ödeneceğine dair yalan bilgiler içeren kamuoyunu yanlış bilgilendirici haberlere yer verildiği tespit edilmiştir.

Bu haberlerle ilgili olarak;

Marmaray, metrobüs hattı gibi ana ulaşım omurgası olarak planlanmıştır. Ücret toplaması sisteminde de Marmaray ve metrobüs hattı aktarma kabul etmeyen bir sistem olarak tanımlanmıştır.

Önceki UKOME kararlarında da belirtilmesine rağmen karar alınırken hiçbir gerekçe gösterilmeden metrobus hattının aktarma sisteminde değişiklik yapılmadan sadece Marmaray’ın aktarma sisteminde değişiklik yapılmıştır.

06/02/2020 tarih, 2020/1-6 sayılı kararla İBB tarafından teklif edilip İBB temsilcileri tarafından kabul edilen İstanbul’da toplu ulaşıma yapılan fahiş %35 zamma itiraz ettiğimiz gibi bu şekilde yapılan yanlış ve hukuksuz karara da itiraz edilmiştir.

Toplu taşımaya İBB tarafından yapılan %35 zammın iptali için itirazımızın mahkeme süreçleri devam etmektedir.

Marmaray; Metrobüs gibi aynı sistemde çalışmaya devam etmekte olup sistemin verimli çalışabilmesi için yapılacak değişikliklerin iki sistemi de kapsaması gerekmektedir.

İstanbul 10. İdare Mahkemesinin 2020/728 sayılı kararı ile 6 Şubat 2020 tarihli İstanbul UKOME kararının yürütmesinin durdurulması sonucu, Marmaray’ın ücretlendirilmesi 13 Mart 2019 tarihindeki durumuna geri dönmüş ve metrobüs ile aynı olmuştur.

Marmaray biletlerinin ücretlendirmesi durak sayısına göre 6 kademe olarak belirlenmiş olup yolcularımız bindikleri durağa göre en kısa mesafe olan 1-7 durak arasında tam 3,50 TL, indirimli 1,70 TL, en uzak mesafe olan 36-43 durak uzaklıkta tam 7,75 TL, indirimli 3,50 TL ödemektedir.

Yolcuların, Ne kadar durak gittiği fark etmeksizin 7 TL ücret ödeneceğine dair bilgi yalan olup, yolcular gittiği durak kadar ücret ödemektedir.

İBB’nin toplu ulaşıma yaptığı % 35 zam kararının iptali için açtığımız davanın mahkeme süreci de takip edilmektedir.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TCDD TAŞIMACILIK GEBZE – HALKALI HATTINI İŞLETMEYE BAŞLADI

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilecek olan Marmaray Gebze-Halkalı Banliyo Hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Eski Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Erol Arıkan, çok sayıda bürokrat ve vatandaşların yoğun katılımıyla Kartal Meydanında düzenlenen törenle 12 Mart 2019’da hizmete verildi.  

İstanbul’un bir ucundan Marmaray ile boğazın altından geçip diğer ucuna giden bu banliyö tren hattının Türkiye’ye, İstanbul’a ve ilçelere hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattının, eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafeyken şimdi 115 dakikaya indiğini, İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracağını söyledi.

İstanbul’un en işlek ve trafik yoğunluğu en çok olan bu hattın saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacağını ifade eden Erdoğan, normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcunun, bu banliyö tren hattı ile tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracağını belirtti.

Erdoğan “İstanbul’un tam 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. Toplamda Marmaray ile birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat, diğer metro, tramvay ve deniz hatlarımıza olan entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacaktır.” dedi.

“440 aracın 300’ü Türkiye’de üretildi”

Bu hatta çalışacak 440 araçtan 300 adedinin Türkiye’de üretilmiş olmasıyla da iftihar ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Marmaray, bu projenin iki kıta arasındaki bağlantısını sağlayan en stratejik bölümü. Buradan bineceksin, denizin altından Avrupa’ya.” diye vurgu yaptı.

Bir diğer önemli raylı sistem bağlantısını da Yavuz Sultan Selim Köprüsü bünyesinde kurduklarını aktaran Erdoğan, her iki taraftaki metro hatları tamamlandığında, orayı da devreye alacaklarını söyledi.

“Hattı yepyeni bir çehreye büründürdük”

Eski banliyö hattının günümüz İstanbul’un ihtiyaçlarına ve standartlarına cevap vermekten çok uzak olduğunu belirten Erdoğan, “Bunun için adeta sıfırdan yapmışçasına bu hattı yeniledik, geliştirdik, yepyeni bir çehreye büründürdük. İstanbul’u bir uçtan diğer uca böyle bir sistemle katetmek gerçekten zorlu bir iştir. Hem altyapıda hem üstyapıda çok ciddi çalışmalar yürütüldü.” Dedi.

Bugüne kadar 1,4 milyar avro yani yaklaşık 8,5 milyar lira harcanan Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın İstanbul’a kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik eden Erdoğan, bu hatla birlikte İstanbul’un 170 kilometre olan raylı sistem uzunluğunu, 63 kilometre ilaveyle 233 kilometreye çıkardıklarını, hedeflerinin ilk etapta 500 kilometreye, ardından da 1100 kilometreye ulaştırmak olduğunu belirtti.

“Demir İpek Yolu’nun İstanbul etabını oluşturuyor”

Hizmete açılan hattın diğer bir özelliğinin de Londra’dan Pekin’e kadar uzanacak Demir İpek Yolu’nun İstanbul etabını oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, Londra’dan çıkan trenlerin buradan Pekin’e, Pekin’den gelenin de yine buradan Londra’ya gideceğini kaydetti.

“ YHT’lerin son durağı Halkalı”

Erdoğan, yüksek hızlı trenlerinin artık Pendik’i son durak olarak kullanmayacağını, Halkalı’ya kadar devam edeceğini dile getirerek bu süreçte Marmaray’ın da çok önemli olduğunu vurguladı.

YHT ile Halkalı’dan Konya’ya, Ankara’ya gitmek mümkün “

Meclis Eski Başkanı ve Marmaray Projesinde emeği olan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da törendeki konuşmasında Bakırköy’den, Halkalı’dan artık Konya’ya, Ankara’ya YHT ile gidileceğini belirterek Edirne’ye de hızlı trenle gitmenin mümkün olacağını söyledi. 

“Gebze-Halkalı hattına 13 istasyondan 16 adet metro, tramvay hatlarına bağlantı sağlanacak.”  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da Marmaray Gebze –Halkalı hattının iki hattının kentiçi ulaşıma hizmet vereceğini, bir hatta ise anahat yolcu, yük ve YHT işletileceğini belirterek, “Üsküdar-Sirkeci dört dakika, Gebze-Halkalı 115 dakika, Bostancı-Bakırköy 37 dakika olacak. Toplam 13 istasyondan 16 adet metro, tramvay hatlarına bağlantı sağlanacak.” diye konuştu.

Gebze-Halkalı banliyö tren hattının ilk seferini, açılış sonrasında makinist koltuğuna oturarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.

 

 

Fontları Büyüt